
Firma Vimap Sp. z o.o. w ramach działalności rozwojowej zaimplementowała wyniki badań naukowych przeprowadzonych w ramach III edycji programu "Doktorat wdrożeniowy" zrealizowanego na Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim w Olsztynie przez dr inż. Maję Michałowską (Nr umowy: DWD/3/19/2019). Wyniki realizacji doktoratu pozwoliły na rozszerzenie oferty usługowej firmy Vimap Sp. z o.o. i wzrost jej konkurencyjności na rynku. Nowe usługi oferowane są zarówno klientom polskim, jak i zagranicznym.
Program “Doktorat wdrożeniowy” finansowany przez Ministerstwa Edukacji i Nauki ma na celu przyspieszenie transferu wiedzy i technologii z uczelni do sektora gospodarczego oraz wspieranie innowacyjności i konkurencyjności polskich firm.
Tematem realizowanych w doktoracie badań było “Wsparcie procesów inwentaryzacji roślinności w sektorze energetycznym przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii”. Projekt zakładał rozwiązanie problemów technologicznych firmy Vimap sp. z o. o. poprzez wykorzystanie najnowszych osiągnięć naukowych, wysokorozdzielczych danych geoprzestrzennych pozyskiwanych zdalnym systemem pomiarowym Vimap oraz technologii informatycznych. W ramach projektu przeprowadzono badania mające na celu opracowanie rozwiązań i narzędzi do określania lokalizacji pni drzew oraz do identyfikacji gatunków i typów drzew. Wynikiem prac były przygotowane i zaimplementowane w środowisku aplikacji firmy Vimap sp. z o.o. moduły umożliwiające lokalizowanie drzew oraz określanie ich gatunku i typu.
Firma Vimap sp. z o.o. już w 2020 r. planowała rozpoczęcie prac związanych z automatyzacją procesu określania gatunków i typów drzew oraz zwiększenie potencjału danych pozyskiwanych mobilnym systemem pomiarowym. W momencie podejmowania decyzji o udziale w projekcie “Doktorat Wdrożeniowy” rozwiązania technologiczne i software’owe dotychczas wykorzystywane w firmie Vimap sp. z o. o. nie pozwalały na efektywną realizację zadań związanych z wykrywaniem drzew oraz określanie ich gatunku i typu. W ramach realizacji doktoratu wdrożeniowego opracowano aplikację, która umożliwia automatyczne określenie gatunku i typu drzewa z dokładnością przekraczającą 85%. Model klasyfikujący, stworzony na podstawie danych zdjęciowych (RGB+CIR) z systemu Vimap, osiągnął dokładność klasyfikacji gatunku drzewa na poziomie 94.6%, a typu drzewa na poziomie 95.1% podczas walidacji na niezależnym zbiorze danych, co oznacza istotny wzrost dokładności określenia gatunku drzew w odniesieniu do wartości.
Wykorzystując nową usługę z oferty Vimap Sp. z o.o. przeprowadzono do tej pory inwentaryzację drzewostanu dla obszaru ok 165 km2.